Подорожі

Аустерліц

Подорожі

Аустерліц та крило метелика
Дивні речі іноді відбуваються в топоніміці. Є в Чеській Моравії містечко Славків-у-Брна. Колись, дуже-дуже давно, коли Моравією правив князь Олег, брат нашої княгині Ольги, а люди носили красиві імена накшталт Моймир, Боримир та Святополк, всі назви також були слов'янськими.

Заснували нове містечко. Як назвати? Пртім придумаємо, але поки що звемо Новоселиця. Йдуть роки, віки, мова трохи змінюється, містечко вже Новоседлиця. Приходять заковані в залізні лати тевтонськи лицарі, коверкають назву на Нойседлиць, трохи згодом - Нойстерлиць. Щось нове, тобто. Ще за декілька років місто отримало назву Аустерліц. Лише в двадцятому строіччі, після розпаду Австро-Угорщини та утворення Чехословаччини, Аустерліц змінив назву на Славков-у-Брна.
Доречі, ви знали, що гімн Чехословаччини був складений з чотирьох куплетів на основних мовах країни - куплет про Богемію на чеській, про Словакію на словацькій, про Моравію на моравськії, та про Прикарпатську Русь-Україну на русинській. Німецькомовним був інший варіант гімну, не куплет, не забуваємо, що пангерманський рух зародився саме в славнозвісних Судетах. Там ще своя (цікава нам) історія з Прикарпатською Україною, промосковським та проукраїнськими русинськими рухами тієї частини Чехословаччини та жовто-блакитним прапором регіону.
Дуже цікаво, що історія далекої від Чехії Далмації, тобто історичної частини сучасної Хорватії, також пов'язана з цим містом. Така справа, що тут у 1805 році відбулася велика битва, ДрайКайзерШлахт, або битва трьох імператорів (австрійського з російським проти французського). Битва при Аустерлиці. Наполеон її блискавично та меншими силами виграв, підписав тут жеж, в Славковому Замку, мирний договір, за яким Адріатичне узбережжя Балкан відходило до Франції. Зараз важко (читати - неможливо) знайти зображення Бонапарта десь на хорватській Макарській Рівьєрі, але, теоретично, воно там було.
Історія - це дивовижним чином пов'язані клубки подій, імен та славних місць.
Вивчаємо.
#LiterLG