Короткі історії

Скіфія та наше знецінення

Короткі історії

Закордонна стрічка, Скіфія та наше знецінення
Мабуть, ви не маєте часу слідкувати за новинками світу кіно. 2020 рік — катастрофічний (це я про сферу іскуств, а не про зраду в Україні, хоча...), через клятий коронавірус відкладено прем'єру Бонда, прем'єру Тенет (це та стрічка Нолана, де “київську оперу” знімали в Таллінні), відкладено інші роботи.

Кіно має багато жанрів (насправді два — цікаве та нецікаве), тож, за тимчасової відсутності Тенета, головною прем'єрою у ниші фантастичного бойовика стає “Old Guard”, Стара гвардія, що зручно стартувала на Нетфлікс.
І знаєте що? Точніше, знаєте, про що сперечається американська молодь, про що знімають роліки на ютьюбі іноземні відеоблогери, що було в топах пошуку після прем'єри?
Ім'я та походження головної героїні.
Андромаха Скіфська, яку майстерно у стилістиці Сари Коннор зіграла реально нестаріюча Шарліз Терон. Так, саме про Скіфію (Скітію) гуглили іноземні тінейджери. Й тут на мене напали традиційні відчизняні туга-сум-печаль.
Як ви знаєте, я та мої діти народилися в місті Дніпро (де народилася Оксана, спитайте в неї, але попереджую, може кинути сапогом). Місто Дніпро є центром Дніпропетровської (Січеславської) області, а це вже — безкрайні степи по обидва боки широкого Дніпра, це затоплені при комуняках пороги, це нескінченні козацькі поселення, фортеці, Дикий луг, це Томаківська, Микитинська, Базавлуцька, Чортомлицька, Нова Січ, це Кодак, Самарський монастир, це могила Івана Сірка, це місце загибелі київського князя Святослава, це половці, печенеги, углічи, анти, готи та слов'яни, це заселені з часів трипільців містичні Солоне та Башмачка, а головне — це безліч реальних — можна помацати руками — скіфських курганів. Саме в нашій області у Товстій могилі було знайдено кілограмову Скіфську пектораль — шедевральну царську золоту прикрасу, що відображає рівень розвитку цього царства.
Чому сум-печаль? Тому що, як в моєму дитинстві, так і зараз повністю відсутня популяризація історичної спадщини нашої землі на державному рівні. Чи нас організовано возили зі школи автобусами до скіфських курганів? Ні. Чи нас возили до козацьких пам'яток? Ні. Чи завалені всі школи популярною наглядною агітацією про рідний край, чи є добра — надрукована за великі державні гроші — історична поліграфія? Ні.
Так, в нас була чудова вчителька історії. Так, я вчився у школі, що забором межує з прекрасним історичним музеєм Дмитра Яворницького. Так, це було, але я кажу про те, про що повинна турбуватися держава.
Скільки проведено міжнародних наукових конференцій на історичну українську тематику? Скільки оплачено командировок нашим науковцям? Скільки проплачено іноземним науковцям за популяризацію нашої точки зору на спірні історичні питання? Скільки вкладено державних грошей у художні стрічки про трипільців, скіфів, сарматів, козаків? Чому замість наших державотворців канадські вчені (і це не мем) повинні створювати Комісію Дешана, яка доводить, що участь дивізії Галичина у військових злочинах не є доведеною, та її гренадери не мають притягатися до жодної відповідальності? Скільки держава витратила грошей на популяризацію у доступній дітям, домогосподаркам та таксистам формі вірної інформації про Перші, Другі та Треті Визвільні Змагання? Де масова доставка школярів зі всієї країни до Батурина, щоб на місті колись зруйнованої гетьманської столиці показувати дітям, як росіяни порушують договори та вбивають українців, де ця доставка? Чим займається зараз Інститут Національної пам'яті? Коли виженуть за парєбрік скотів, що хотять спаплюжити Бабин Яр?
Ок, досить загинати пальці та задавати питання у повітря, як клоун на стадионі.
Скіфія.
Геродот точно описав місце — на північ від Чорного моря, від Дунаю до Дону. Борисфен, як старовинна назва ріки Дніпро, народив доньку, її взяв у дружини Зевес, та народився Таргітай (а може, й сам Геракл), в нього - три скіфські брати-царі. Потім з неба, за Геродотом, впали золоті плуг, ярмо, сокира й чаша. Предмети були розпечені, гарячі. Коли цей дар богів охолов (чи то були частини метеориту, чи то уламки загубленого у часі літака чи НЛО, хто зна), скіфи почали їх використовувати за призначенням. Зі скіфами воював Македонський, навіть у Давньому Римі ще пам'ятали людей скіфського походження.
Міт про Андромаху відображений у світовій культурній спадщині десятки разів — ось, хочу спитати, що з цього, з прив'язкою до місцевості, ви чули чи бачили?
Українська культура має одну погану рису — зовсім не вміє себе захищати, не вміє популяризувати свою героїку, не вміє вигідно продавати себе на міждержавному рівні.
Ми повинні, нарешті, піднятися вище за “ансамбль Віночок” з тужливими чи веселими сільськими піснями-рушничками. Ми повинні на державному рівні розповідати про наших трипільців, наших скіфів, наших козаків, наших січових стрільців тощо. Держава у тісному співробітництві з істориками повинна робити історичні туристичні об'єкти з усією інфраструктурою, матеріалами, книгами та презентаціями. Хтось має відповідати про заповнення англомовної вікіпедії, нарешті.
І тоді американські тінейджери будуть читати про те, що Скіфія територіально співпадає з Диким Полем України, що всі доведені історичні скіфські пам'ятки — з України, що прекрасні та страшні у бою амазонки — з території, де тепер Україна. А не так, як зараз, читати про скіфів та якусь Туву, Іран та інший притягнутий за вуха непотріб.
Треба використовувати для поширення своєї історії все, навіть новинки іноземного кіна.
Бо Пектораль знайшли на нашій землі.
Скіфія — це також ми.
#LiterLG
#CinemaLG