Короткі історії

Operacija Maslenica

Короткі історії

22 січня є ще одна важлива історична річниця - 1993 року збройні сили Хорватії почали звільняти захоплені сербами півтора роки до того території північної Далмації.

Для розуміння подій треба уявляти карту Хорватії. Зазвичай контури країн більш-менш округлі, але ще декілька століть тому османи "вигризли чрево", як тут кажуть, й країна у спрощеному вигляді нагадує велику літеру Т, де вертикальна паличка - витягнута вздовж Адріятики Далмація. Де було чрево - Боснія (з малесеньким власним виходом до моря), далі вглиб континенту - Сербія.

Десь в середині вертикальної  палички - великий порт Задар (старовинна Зара, єдине католицьке місто, яке колись за венеціянські гроші штурмували єдиновірні хрестоносці-католики, але про це іншим разом).

Коли СФРЮ (Югославія) розвалилася й кордони чітко ще не були визначені, 9-й корпус Югославської народної армії під командуванням Ратка Младича та загони Сербської Країни захопили місцевість біля міста Новіграду та містечка Маслениця північніше Задару, де через Масленицький міст над Новською протокою проходить стратегічно важлива Ядранська цеста (Адріятичне шосе, що поєднує все узбережжя, всю вертикальну паличку уявної літери Т, та яке в часи Тіто будували всією Югославією).

Міст підірвали в листопаді 1991го. Тепер хорватам з південної Далмації доводилося їхати на північ неширокою паралельною дорогою через остров Паг, і далі - паромом, що перешкоджало нормальній логістиці та ускладнювало сполучення.

Місто Задар обстрілювали артиллерією, добиваючи ті 20 % історичних (в тому числі античних) пам'яток, які вціліли після бомбардувань союзної авіації 1943-1944.

Можна по різному інтерпретувати ті події, взагалі існування Сербської КрАїни та легітимність дій ЮНА, для мінімізації емоцій, політичних та національних маніпуляцій орієнтуємося на гаазький приговор про довічне ув'язнення Ратка Младіча за злочини проти людяності.

Тож, з листопада 1991 року виникла невеличка пауза, завдяки якій Хорватія отримала міжнародне визнання, та почала модернізацію своєї армії, накопичувала сили та, бесперечно, планувала різні варіянти звільнення своїх захоплених територій.

Пройшов рік.

22 січня 1993 року хорватські збройні сили раптовим потужним ударом з використанням авіації вибивають країнських сербів з регіону Новської протоки - це початок хорватської операції Maslenica.

Серби відступають, їм на допомогу з континенту йдуть загони Сербської добровольчої гвардії, що в той самий час воюють в Боснійській війні.

Істерика міжнародної спільноти через раптове застосування сили хорватами в ті часи почалася вже після того, як стратегічно важливий міст було відвойовано. Активні бойові дії призупинили першого лютого. Було намальовано нову лінію розмежовання, яка проїснувала до повторної міцної атаки хорватів за звільнення своїх територій - славнозвісної операції 1995 року Буря (Oluja), нічного кошмару всіх сучасних російських окупантів.

Правильне використовування можливостей дипломатії, формування міжнародної підтримки, створення своєї високомотивованої боєздатної армії та ретельно спланованих військових деокупаційних операцій - все це потрібно вивчати та досліджувати для можливого використання в нашіх українських реаліях цього унікального хорватського досвіду.

Окремо та додатково готую матеріал про соціальну та медичну підтримку державою хорватських ветеранів.

#LiterLG