Короткі історії

1. АС/DС. 2. Tesla. 3. Вниз. 4. Вгору.

Короткі історії

  1. AC/DC означає alternating current та direct current, тобто дві можливі варіації струму - змінний та постійний.
  2. Томас Едісон пропагував постійний струм, Нікола Тесла - змінний. Від їх тодішньої конкуренції (англійською, AC чи DC) йде весь технічний прогрес сьогодення, наприклад, електричний стілець на змінному струмі розроблений компанією Едісона - це приклад чорного піару проти Тесли, щоб показати небезпеку струму типу АС.

Також дозвольте нагадати інші 800 винаходів Тесли, від передачі інформації та електричного струму на відстані, електромотору, електрогенератору, перші пульти дистанційного керування, праця на будуванні Ніагарської гідроелектростанції, дослідження магнітних полів тощо.

Зараз ім'я Тесли знає весь світ, будь-який апарат МРТ (магнито-резонансний томограф) має головну характеристику, що виражається в "Теслах", вулицями їздять електромобілі, названі його іменем, своїм життям живе міфологія, пов'язана з фантазіями на тему цікавих дослідів, від штучних землетрусів до контактів з інопланетянами.

  1. Тепер вниз. Родина Тесла (так, те саме слово, що українською тесля, тесляр, древоділ - біблейська професія, тобто) походить зі старовинної фронтирної території східноєвропейського прикордоння, де закінчується класична християнська Європа і далі в Балканськіх горах починаються мусульманські османські землі. Люди там жили суворі, для порівняння, як і на іншому прикордонні - українському. Дозволялося жити тим, хто зможе. Хто вистоїть та не зламається. Чи не від тих пращурів Нікола перейняв несамовиту впертість та спрагу до виживання? Тесла народився в маленькому селі Смілян (зараз - територія Хорватії), батько - сербський православний священик, дід з боку матері - такий само піп-ортодокс, серб.

Ким вважав себе Тесла, який народився, формально, в Австро-Угорській Імперії, а більшість життя прожив в США? В Першу світову він збирав гроші на допомогу сербській армії, тож, відповідь зрозуміла. Як казав (про свою, звісно, країну) найрозумніший українець Євген Чикаленко, легко любити Батьківщину до глибини серця, але спробуйте любити її до глибини своєї кишені. І Тесла, в житті якого були епізоди, за його словами, "їв та спав, де прийдеться", вважав себе сербом.

Після смерті Тесли (один, в готелі, весь в боргах, не було ніколи а ні родини, а ні власного дому), пройшов деякий час, й світ оговтався та зрозумів, людину якого масштабу ми всі втратили. Нагадаю, щорічно хтось отримує Нобеля з фізики, але чи хтось наблизився до Тесли за поширенням знань про нього та впізнаваністю? В світі почали прославляти видатного вченого та ставити пам'ятники.

Пам'ятники Теслі молодому, Теслі старому, Тесла стоїть, Тесла сидить. Тесла на Ніагарському водоспаді з боку США. Тесла на Ніагарі на канадській стороні. Тесла думає, Тесла тримає щось в руках.

Про один пам'ятник докладніше. Тесла розклав на колінах креслення, вдивляється. Пам'ятник існує в трьох екземплярах: відкритий за соціалізму перед Белгадським Університетом, перша копія - як подарунок від СФРЮ для США (той, що на Ніагарі) та третій - в містечку Ґоспічі (тоді - СФРЮ, зараз - Хорватія).

1992го року, на хвилі відмови від югославської, сербської та православної спадщини, пам'ятник вченому в Госпічі, там, де Тесла підлітком вчився в гімназії, було підірвано. Вибух знищив статую, її залишки потім зберігали в Загребі. За п'ятнадцять років, коли бренд Тесли почав приносити гроші, антисербські настрої поступилися можливим заробіткам, та Хорватією теж постав культ винахідника. Пам'ятники та наукові центри Тесли постали на малій батьківщині, в Сміляні, та в Загребу.

Постраждалий у вибуху пам'ятник у Ґоспічі відновлювати виявилося неможливо. Хорватія офіційно звернулася до Сербії, щоб переміряти белградський оригінал.

  1. Вверх. Пройшло майже тридцять років після знищення, й 2021го року пам'ятник Теслі в Ґоспічі був відновлений.

Тесла повернувся. Сербських православних там зараз нема, але все в житті змінюється. Особливо на історичній території фронтиру.

Люди діляться серед інших поділів на два типи: осідлі та кочівники. Тесла був типовим кочівником. Смілян, Ґоспіч, Карловац, Ґрац, Прага, Будапешт, Париж, Нью Йорк, безкінечні переїзди Штатами (ви б так змогли?). Життя - не цукор..

І добре, що пам'ятник відновили.

Навіть кочевник має коріння.

Там, звідки він є.

#LiterLG