Кіно

Тенет, 2020

Кіно

Тенет (TENƎꓕ), 2020.
Про назву
Перекладали назву ще як Принцип, чи Довод, хоча для нашої мови слово “тенет” є вельми прийнятним. Згадайте Коцюбинського “Тіні забутих предків”, де “як муха в тенетах, скиглить біль нестерпучий”.

Тобто “тенет” - це павутиння, сітка (the Net), сплетіння, пастка, це щось, де можна заплутати, що відповідає ідеї фільму. В Америці був директор чи то ФБР, чи то ЦРУ з таким призвіщем, тож, в кожного свої асоциації. Вже не буде спойлером уточнити, що деякі події фільму йдуть ззаду наперед, інколи — одночасно, тож, десять хвилин у один бік та десять хвилин у інший — TEN і NET — це також “Тенет”.
Вже також розійшлося мережою, що слово “тенет” - центральне слово паліндрому (фраза, що читається однаково в обох напрямках) “Sator arepo tenet opera rotos”, який знайдено від руїн Помпеї до Сірії, і який перекладають і як “Посівач Арепо важко тримає колесо”, і як “Творець повільно слідкує за виром своїх творінь”, і ще бозна як. Паліндром містичний, трохи переставити букви — отримаємо Pater Noster (Отче Наш), ну а у фільмі — Арепо — художник, Ротос — фірма, Сатор — антагоніст, а у Київський Опері все розпочинається.
Про локації. Сам фільм починається з активної стрілянини, та, у більшості екранного часу, продовжується та завершується екшеном. Національна Опера України, яку знімали у Таллінні (як тоді місцеву вату розривало від українських швидких, машин нацполіції та акторів у формі спецпризначинців СБУ — окрема тема), взагалі — тема того, що наша країна — по цей бік тонкої червоної лінії, тобто поряд з тихою цивілізованою європейською Естонією, а не якийсь бантустан чи мафіозне проросійське незрозуміле формування — це прекрасний безкоштовний подарунок від режисера Крістофера Нолана. А сам Таллінн у фільмі присутній портом, трохи центром, поліцейськими, шуткою “це не естонська мова, а інвертована англійська”, а також у центральній сцені погоні, яка, через свою складність та відмінну постановку, окремо увійде до золотого фонду трюкових сцен. Тепер довге широке шосе з романтичною місцевою назвою “канава”, прорубане у вапняку, буде відвідуватися туристами- кіноманами ще багато років. Особиста думка, що локація була обрана через відносно невеликий рух. Зупиника на пару тижнів такої вулиці у Гельсінкі чи Стокгольмі викликало б справжній транспортний колапс. Бонусом перед фільмом Нолан секунд 50 дякував мешканців міста за співпрацю (та, як нам здалося, трохи кепкував).
Інші локації — Осло, Мумбаї, Амальфі, “Стальск-12”, пустеля — ідеально виглядають на екрані.
Про сюжет. Зараз через “бунт посередньостей” загалом знімають фільми, де все розжоване та зрозуміле, чи то бойовик, чи то звіздостраждання. Відвиклі глядачі після Тенету іноді питали себе, мол що це було, що це за “Аліса, мієлофон у меня” для дорослих, тощо. Як сказати, слідкуйте за фільмом, думайте, розкрийте розум — і все буде зрозумілим. Зануди, чув, гуглять потім школьний курс фізики.
Про акторів.
Головний герой, хлопець без імені — просто Протагоніст. Це таке привітання Нолана, що через свідомий мінімалізм прибрав з сюжету все зайве. Грає син Дензіела Вашингтона — Джон Девід. Грає живо, очі розумні, підтягується красиво, костюм сидить відмінно, рухається у кадрі не гірше за батька. Його персонаж та гра викликали найбільш критики, можливо через те, що не не всі сприймають темношкірого таким собі Джеймсом Бондом, але особисто нам сподобалося.
Роберт Паттінсон, як нам здалося, грає самого Нолана. Манери, посмішка, погляд — дуже схоже на режисера у тих недовгих інтерв'ю, що ми бачили. Взагалі, Паттінсону давно затісно у рамках “солодкоокого хлопчика” з Сутінок та красунчика-моделі. Щось у ньому є, в цьому фільмі його герой прекрасно розвивається з плином часу (відповідна фраза для фільму про інверсію), у його Ніла є таємниці, які потроху він буде відкривати. Neil=MaximiLIEN (хлопчмк Макс) навпаки? Бажаємо Роберту успіхів у ролі Бетмена.
Сер Майкл Кейн, талісман Нолана, у фільмі з'являється хвилини на три, щоб 1) показати всім, як потрібно грати та 2) взяти участь у “- Ви, британці, думаєте, що маєте монополію на снобізм? - Ні, скоріше, контрольний пакет.”
Австралійка Елізабет Дебікі, все така ж висока, струнка та красива, як і в “Гетсбі”. Що в бікіні, що в строгому діловому костюмі — рухається та говорить так, що їй віриш (в сенсі, її грі, зрозуміло, красивим жінкам вірити не можна. Й не потрібно).
Народжений у Північній Ірландії рудий Кеннет Брана грав антагониста, російського бізнесмена Сатора (це слово з того паліндрому). Брана не вперше грає таку роль (практично такий самий він був у своєму “Джек Райен, теорія хаосу”), але величезний життєвий та акторский досвід дає можливість грати справжнього тигра, чоловіка з величезною харизмою, що однією своєю присутністю може давити оточуючих. Слід відзначити, що Оксані запам'ятався та сподобався саме він, хто ж ще. А я сидів поряд та намагався відволікти її своїм противним шепітом, що “червона нитка — то об'єкт йде від нас, а синя — до нас, як в "Допплері"”. Наївний.
Музика.
Ханс Циммер був зайнятий на іншому проекті (нова Дюна), тому аудіоряд писав композитор Венома та Кріда швед Людвіг Йоранссон. Схоже, що той писав на карантині, бо сильна депресивна музика з величезною долею басів буквально вжимає вас до крісел всю стрічку, на жаль, цього ефекту не буде при перегляді вдома.
Оператор Хойте ван Хотема навчався в польській кіношколі Лодзя, але з Ноланом працює давно (Інтерстеллар, Дюнкерк), також майстерно працював на 007-Спектр. Завдяки йому майже кожен кадр Тенету — рідість для очей кіноманів, краса, велич, ніжність — все, чого потребує задум режисера. Вони з Ноланом мінімізували комп'ютерну графіку в цьому фільмі. Треба підірвати Боїнг — ми це зробимо, а не намалюємо. І так майже скрізь. Молодці.
Взагалі, прекрасний високопрофесійний фільм, що лишає добрий післясмак. Якщо (а на це вже можна сподіватися) він збере добру касу у чокнутому посткарантинному міжхвильовому (часові лещата між першою та другою хвилями коронавірусу) світі, хотілося б побачити продовження. А може, й два.
Все одно, події йдуть задом наперед.
Як фраза нашого життя, яку ми почули не в кіношному, а в справжньому містичному Києві.
Вихід там, де вхід.
#LiterLG